DUYURU-BİLDİRİ - 16 Nisanda Halk Oylamasına Sunulacak Anayasa Değişiklik Paketi ile Neler Değişecek?


 16 Nisanda Halk Oylamasına Sunulacak Anayasa Değişiklik Paketi ile Neler Değişecek?

16 Nisanda Halk Oylamasına Sunulacak Anayasa Değişiklik Paketi ile Neler Değişecek?

Yeni anayasa ne değişiklikler getiriyor?
AKP'nin 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, 339 oyla kabul edildi. Peki, yeni anayasa neleri değiştirecek? Bianet ve Barolar Birliği’nin hazırlamış olduğu incelemeler ışığında anayasada değiştirilen maddeleri karşılaştırarak; olumlu ve olumsuz yönlerini Bilal Akpınar 3 oturumla bizlere paylaşmıştır.
Yeni anayasa ile cumhurbaşkanının tarafsızlığı ortadan kalkacak ve Partili Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak.

Başbakanlık 2019'da kalkıyor.

Meclis'in bakanları denetleme yetkisi ve hükümete kanun hükmünde kararname çıkarma hakkı vermesi kaldırılıyor.

Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkacak.

25 olan milletvekili seçilme yaşı düşürülüyor, 18 yaşını dolduranlar milletvekili seçilebilecek. Meclis, 360 oyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

Cumhurbaşkanı da TBMM'nin yenilenmesine karar verirse kendisi için de seçime gidecek. Bunun ikinci dönemde olması halinde üçüncü kez adaylık yolu açılacak.

Bu şekilde seçilen cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin görev süreleri de 5 yıl olacak.

Sadece bu maddelere bakacak olursak şu huşuları görmüş oluyoruz; partili cumhurbaşkanı yürütmenin başı, başbakanlık ve meclis başkanlığı kaldırılıyor. Meclisin bakanları denetleme yetkisi elinden alınıyor. Vekil sayısındaki artış ve seçilme yaşının 18’e indirilmesi olumlu maddeler olarak görülse de birçok olumsuzluğu da barındırmaktadır. Vekillerin yetkileri ellerinden alınıyor; gensoru soramıyorlar; bakanlara sadece yazılı olarak soru sorabiliyor, bakanın bu soruyu yanıtlama zorunluluğu da yok. Vekil olabilme yaşı 18’e indiriliyor! Peki, liseyi yeni bitirmiş, fizyolojik ve psikolojik olarak hayatının en hareketli senesinde olan gençlerin bilgi ve birikimi ülke adına karar verebilecek derecede mi? Cumhurbaşkanına meclisi fesh etme yetkisi veriliyor. Cumhurbaşkanını meclisi seçildiği ikinci dönem fes ederse bir daha seçilmesinin yolu açılıyor. Bu da seçilen kişinin 14 sene yönetimde kalmasını sağlayacaktır.

Öneride yargının "bağımsızlık" ilkesine "tarafsızlık" da ekleniyor. Kelime ilan etmeyle teklif demokratikleşmiş mi oluyor?

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısı değişiyor.

HSYK, 12 üyeden oluşacak. Kurulun 5 üyesini Cumhurbaşkanı doğrudan atayacak.

Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kaldırılacak.

HSYK’nın yapısında yapılan değişiklikle beraber Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan ‘Yüksek’ ifadesi kaldırılarak değeri düşürülüyor. Yapısı değişen kurulun 12 üyesini de cumhurbaşkanı seçiyor.

Referandumda da kabul edilmesi durumunda yeni sistem için 2019'a kadar geçiş süreci öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumdan sonra hemen AKP üyesi olabilecek. "AKP Genel Başkanı" da olması için anayasal bir engel bulunmuyor, ancak bunun için 2018 sonunda yapılması planlanan AKP kongresinin bekleneceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanına verilen kararname yetkisini de 2019'dan sonra kullanabilmesi öngörülüyor. Seçilme yaşının 18'e düşürülmesi, HSYK, askeri yargı ve AYM'nin yapısının değiştirilmesine ilişkin düzenlemeler referandumdan sonra yürürlüğe girecek.

Anayasa teklifinin kabul edilmesinin ardından devreye girmesi gereken paketin bir kısmı devreye girerken bir kısmı 19’da yapılması planlanan seçimlerin ardından devreye girecek. Görülüyor ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarının süresini arttırabilmek için 2019’a kadar ülkeyi KHK’lar la yönetmek istiyor. Erdoğan, yeni anayasa ile seçildikten sonra iki yıl seçilebilecek. Meclisi fesh etmesi halinde ise bir dönem daha seçilmesinin önü açılıyor. Bu da ona 14 yıllık bir iktidar vermiş olacak.

Yeni anayasa ile cumhurbaşkanına Ohal ilan etme yetkisi, yasa yerine geçecek Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve devletin her kademesindeki bürokratları atama yetkisi veriliyor. Bir de cumhurbaşkanı yardımcıları var yetkileri, sayıları ve seçilme kriterleri belli olmayan yardımcılar. Cumhurbaşkanının yurt dışında, hasta ya da ülkeyi yönetmeyecek durumda olması ile büyün yetkiler bu yardımcılardan biri yada birkaçına verilecektir.

Cumhurbaşkanı; yardımcıları ile bakanları, üst düzey kamu yöneticilerini atayacak ve görevlerine son verecek.

Cumhurbaşkanı yardımcılığı sistemi anayasaya giriyor.

Cumhurbaşkanı istediği sayıda yardımcı atayabilecek.

Cumhurbaşkanı, “yürütme yetkisine ilişkin konularda" Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde kanun hükümleri uygulanacak.

TBMM'nin aynı konuda kanun çıkarması durumunda cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz olacak.

Cumhurbaşkanı olağanüstü hal (OHAL) ilan edebilecek. OHAL'de kararname çıkarabilecek. Devlet bütçesini Meclis'e Cumhurbaşkanı sunacak.

Yerel yönetimlerin belirli kamu hizmetlerinin görülmesi amacıyla kendi aralarında birlik kurması, görevleri, yetkileri, maliye ve kolluk işleri, merkezi idare ile karşılıklı bağ ve ilgileri Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.


Bu haber toplam 555 kez görüntülenmiştir. Yayın Tarihi: 02.03.2017 00:02:23

 Sayfayı Yazdır
 YAZDIR


Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

    ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     DUYURU-BİLDİRİ     ETKİNLİKLERİMİZ     MEDYADA BİZ     BARIŞ YAZILARI    
SİNEMA     BİZE ULAŞIN     İLETİŞİM     FOTOĞRAFLAR     BARIŞ VİDEOLARI    

ADRES: İzmit - KOCAELİ      TEL: 0505 678 8731 ...      E-POSTA: kocaelibarisplatformu@gmail.com

KOCAELİ BARIŞ PLATFORMU - BARIŞ, HAYATTIR! Kocaeli'de barış için bir şeyler yapma çabası...
© 2009 - 2018     Her Hakkı Saklıdır.
 Facebook  Twitter  YouTube  Site Danışmanı  Tasarım ve Kodlama
 İnternet Sitesi Aylık 10 TL